Utylizacja jonizacyjnych czujek dymu czy jest konieczna?

Każda czujka dymu izotopowa czy też jonizacyjna po zakończeniu okresu eksploatacji wymaga utylizacji. Wynika to z przepisów oraz szkodliwości jej dla środowiska. Napominajmy że czujki izotopowe posiadają w sobie pierwiastki ciężkie czyli są radioaktywne. Wszystkie z czujek na których znajduję się żółta naklejka z znakiem radioaktywności powinna zostać bezwzględnie poddana procesowi utylizacji.

Z racji zastępowania izotopowych i jonizacyjnych czujek dymu czujnikami optycznymi występuje potrzeba poddania starych czujek dymu z systemów pożarowych utylizacji. Warto wybrać specjalistyczną firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie.

Czujki izotopowe jonizacyjne posiadają dany czas określony przez producentów, po jego przekroczeniu konieczne jest badanie czujnika izotopowego specjalnym miernikiem lub podanie ich procesowi takiemu jak utylizacja czujek izotopowych

Tym samym gwarantuje to nam bezpieczeństwo oraz osobą znajdujących się w pobliżu. System sygnalizacji pożaru jest najważniejszym systemem na budynku, dzięki niemu możemy uniknąć pożaru przez szybką rekcję i neutralizację źródła ognia. Pamiętajmy by zawsze był sprawny oraz by wykonywać okresowe przeglądy SSP.

Jakie uprawnienia wymagane są do utylizacji czujek dymu?

By móc zajmować się czujnikami jonizacyjnymi wymagane są poniższe uprawnienia:

– zezwolenie na obrót i demontaż izotopowych czujek dymu

– zezwolenie na transport izotopowy h i jonizacyjnych czujników dymu

– zezwolenie na magazynowanie jonizacyjnych czujek dymu

– stały nadzór inspektora radiologii

– odpowiednio wyposażony samochód i osprzęt

Utylizacja izotopowych oraz jonizacyjnych czujek dymu – cena

Cena utylizacji czujek izotopowych zależna jest od ilości czujek jakie chcemy poddać temu procesowi. Z roku na rok cena utylizacji izotopowych czujek dymu rośnie, szacuje się że w najbliższych latach może przekroczyć nawet 300 zł netto za czujkę. Natomiast na ten moment jest niższa.

Jeśli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informację o cenie utylizacji zapraszamy do kontaktu pod adresem biuro@blueprotect.pl

Posiadamy szeroką wiedzę z zakresu utylizacji czujek dymu oraz duże doświadczenie. Zapraszamy do kontaktu.