Biorąc pod uwagę jak wiele budynków obecnie powstaje, coraz częściej występuje dylemat jaki budynek zaprojektować a następnie zbudować. Możemy wybrać dwie drogi. Jedna przewiduje budynek z wieloma kondygnacjami druga natomiast budynek o większej powierzchni gruntowe ale jedno kondygnacyjny. W artykule napiszemy o wadach i zaletach zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania. Zapraszamy do lektury.
Budownictwo wielokondygnacyjne wady i zalety
Od początku powstawania budynków budowano domy gdzie na jednej kondygnacji znajdowały się wszystkie pomieszczenia. Taka decyzja podyktowana słabymi materiałami budowlanymi, często bardzo prymitywnymi, braku wykonywania projektów. Wraz z rozwojem budownictwa zaczęto budować coraz to wyższe budynki. Zdarzało się, że domy prywatne miały ponad 4 kondygnacje.
Budynki wielokondygnacyjne są bez wątpienia bardziej zawansowane pod kątem konstrukcji budowalnej. Wymagają solidniejszych fundamentów czy tez grubszej płyty nośnej. Tutaj pojawia się pierwsza różnica względem budownictwa parterowego. Dodatkowo projekt takiego domu czy też budynku jest droższy. Największa zaleta budownictwa wielokondygnacyjnego jest oszczędność miejsca na działce. Te rodzaj budynków sprawdzi się idealnie kiedy nasza działa jest nie wymiarowa, mała, lub chcemy mieć większą przestrzeń na podwórko czy ogród. Budynki wielokondygnacyjne nadal sprawdzają się jako budynki dla biur czy firm, natomiast są coraz mniej popularne w budownictwie domowym.
Budownictwo parterowe wady i zalety
Budownictwo parterowe idealnie sprawdza się zastosowania na działkach wielkopowierzchniowych. W latach 2010-2020 szacuje się że 70% domów które powstały zbudowane są korzystając z projektów domów parterowych. Odkryto wiele zalet takich jak niższe koszty budowy, brak budowania pomieszczeń które są zbędne, czy też brak konieczności używania schodów a co za tym idzie wyższa wygoda użytkowania takiego budynku. Najpopularniejszy model domu to budynek parterowy wraz ze strychem. Moda na budynki jedno lub dwu kondygnacyjne przyszła do nas z zachodu. W ocenie wielu ludzie taki budynek jest bardziej estetyczny. Wadą takiego typu budownictwa jest ograniczona powierzchnia użytkowa domu, oraz więcej materiałów budowalnych potrzebnych do wykonania dachu budynku.
Dodatkowe koszty
W budynkach wielokondygnacyjnych dodatkowym kosztem jest winda. Dzięki dźwigowi nie będzie konieczności chodzenia schodami czy pokonywania dużych odległości na jednym poziomie jak ma to miejsce w budownictwie parterowym. Jeśli mówimy o magazynie wielokondygnacyjnym konieczna będzie instalacja dźwigu. Winda towarowa znacząco przyśpieszy prace w firmie i sprawi, że proces logistyczny skróci się. Jednak musimy pamiętać, że jeśli nasz budynek jest sporej powierzchni będzie konieczność instalacji kilu wind towarowych czy też przynajmniej jednej windy osobowej. Na etapie projektowania warto uwzględnić dźwigi towarowe, natomiast nie ma konieczności w pierwszym etapie rozwoju firmy instalacja ich, dzięki czemu możemy pieniądze przeznaczyć na rozwój firmy a gdy się rozwinie zainstalować resztę dźwigów towarowych.
Podsumowując w artykule zostały przedstawione najważniejsze informacje dla osób nie mogących się zdecydować czy budownictwo wielokondygnacyjne czy też parterowe będzie bardziej odpowiednie w ich przypadku. Wspomniano o problemach mogących wystąpić podczas jednego i drugiego typu budownictwa oraz o nieprzewidzianych kosztach. Jednak wybór pozostawiamy każdemu z czytelników do indywidulanego rozpatrzenia. Na pewno zajdzie się wiele przypadków, gdzie jeden typ budownictwa będzie bardziej odpowiedni od drugiego.