System monitoringu CCTV – co to jest i z jakich elementów się składa?

Mając na uwadze bezpieczeństwo i prywatność, firmy i inne organizacje inwestują w systemy monitoringu CCTV, aby chronić swoje obiekty, aktywa i dane. Systemy te zapewniają kompleksowe rozwiązanie nadzoru wideo, które przechwytuje obrazy z kamer w pomieszczeniach i przechowuje je na centralnym serwerze. W tym wpisie na blogu dowiesz się o różnych komponentach systemu monitoringu CCTV, jak działają razem i jakie są korzyści z inwestowania w jeden z nich.

Czym jest monitoring CCTV?

CCTV to skrót od „closed circuit television”. Jest to metoda nagrywania i przechowywania materiału filmowego z kamer bezpieczeństwa. Materiał ten można przeglądać zdalnie i archiwizować, aby mieć do niego dostęp w przyszłości. Materiał może być również monitorowany i nagrywany przez osobę znajdującą się na miejscu, która może go następnie przeglądać za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego.

Rodzaje systemów monitoringu CCTV

Istnieją dwa główne typy systemów CCTV: monitorowanie bare-metal i monitorowanie wirtualne. 

  • System monitoringu typu bare metal: Ten typ systemu łączy wszystkie kamery z centralnym serwerem, który rejestruje i przechowuje materiał filmowy. To typ systemu, który znajdziesz w tradycyjnym systemie CCTV. Jest to w pełni działający system, który rejestruje i przechowuje materiał filmowy, ale wymaga również osoby do zarządzania i monitorowania materiału filmowego. Jednak ten system jest droższy, ponieważ wymaga sprzętu i oprogramowania.
  • Wirtualny system monitoringu: System wirtualny to rozwiązanie oparte na oprogramowaniu, które łączy kamery bezpieczeństwa ze scentralizowanym serwerem. Następnie system przesyła strumieniowo materiał filmowy do urządzenia użytkownika. Ten rodzaj systemu nie wymaga obecności osoby nim zarządzającej na miejscu. Osoba zarządzająca systemem może być praktycznie wszędzie. Osoba ta ma zdalny dostęp do przeglądania materiału filmowego i zarządzania nagraniem. System wirtualny jest rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują dużą liczbą pracowników lub potrzebują zdalnego dostępu.

Elementy systemu monitoringu

Najbardziej podstawowe elementy jakie można wyróżnić w przypadku monitoringu CCTV to przede wszystkim kamery. Mają za zadanie nagrywać obraz, jest to najważniejszy element całego systemu. Wyróżniamy różne kamery np. przewodowe, szerokokątne czy regulowane ręcznie. Istnieją kamery, które mogą pracować przy ograniczonym świetle czy rejestrują obraz w podczerwieni. 

Kolejnym elementem jest rejestrator CCTV, czyli urządzenie które służy do zapisu obrazu z kamer. W zależności od rodzaju rejestratora może on obsługiwać kilka strumieni danych, czyli zapisywać obraz z kilku kamer jednocześnie. Dzięki niemu możliwe są późniejsze odtworzenia nagranego wideo oraz tworzenie kopii zapasowych. Rejestratory mogą pracować przewodowo, a także drogą radiową lub przez ethernet. Pozwala to na zdalną konfigurację bezpośrednio przez Internet. Ostatnim elementem jest całe okablowanie sprzętu oraz urządzenia zasilające. Dobór odpowiednich kamer i ich poprawna instalacja jest niezwykle ważna. Dla własnego bezpieczeństwa warto powierzyć tą kwestię odpowiednim firmom, takim jak agencja ochrony Bydgoszcz, która zajmie się wyjaśnieniem kwestii technicznych, okablowaniem i dopasowaniem odpowiedniego systemu dla danego domu rodzinnego czy firmy. 

Zalety systemu monitoringu CCTV

Monitoring CCTV jest wydajnym i skutecznym narzędziem nadzoru. Zapewnia przegląd tego, co dzieje się w odległej lokalizacji, takiej jak fabryka firmy lub teren zewnętrzny. Może być również wykorzystywany do powstrzymywania przestępczości, identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa i łapania sprawców. Ponadto, monitoring CCTV może wykryć nieautoryzowany dostęp do nieruchomości, wykryć intruzów i złapać ludzi, którzy próbują włamać się do budynków. Może być również stosowany do monitorowania obszarów publicznych, takich jak parkingi lub parki publiczne. Monitoring stosowany jest w poszukiwaniu zaginionych osób, korzysta się z niego również podczas okolicznych wypadków niedotyczących bezpośrednio monitorowanej placówki. Parking lotnisko Chopina posiada zawansowany system CCTV wraz z kamerami wszystkich rodzajów (obrotowe, kopułowe, tubowe, termowizyjne, z algorytmami śledzenie)

Rodzaje kamer bezpieczeństwa dla systemu nadzoru CCTV

Systemy monitoringu CCTV mogą wykorzystywać mieszankę kamer bezpieczeństwa, w zależności od potrzeb organizacji. 

  • Kamery dostępu: Kamery te wykrywają, kiedy osoba wtargnęła na teren, taki jak nieruchomość firmy lub parking. Nagrania z tych kamer mogą być wykorzystane do zidentyfikowania osoby i nałożenia kary lub podjęcia działań prawnych. 
  • Kamery statyczne: Te kamery są stacjonarne i są zwykle używane do monitorowania obszaru lub strefy, takiej jak parking firmy lub jej zewnętrzna część. Są one również używane do zapewnienia szerokiego widoku obszaru, takiego jak centrum miasta.
  • Kamery dynamiczne: Kamery te są często określane jako kamery „iCam”. Można nimi sterować za pomocą telefonu lub komputera i używać ich do oglądania określonych obszarów na posesji lub na zewnątrz budynku. Można je również skonfigurować tak, aby wysyłały powiadomienia po wykryciu ruchu.

Czy Twoja organizacja może skorzystać z systemu monitoringu CCTV? Ponieważ możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa i monitorowanie aktywów za pomocą tej technologii, może ona pomóc w zapobieganiu kosztownym katastrofom i naruszeniom, takim jak kradzież lub wandalizm. Jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest, aby ocenić korzyści z wirtualnych kamer bezpieczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertem. Mogą oni pomóc w wyborze odpowiedniego systemu, jednocześnie oceniając potrzeby Twojej organizacji.