Właściwe rozmieszczenie i dobór czujników w systemie alarmowym domu to podstawa. Jeśli nie chcemy być niepokojeni nieustannymi fałszywymi alarmami spowodowanymi przypadkowym przebiegnięciem psa, czy wejściem w obszar chroniony warto przemyśleć jak rozmieścić czujniki. W doborze czujek i ich rozmieszczeniu powinien doradzić profesjonalny monter z doświadczeniem.
Najbardziej narażone miejsca
Czujniki ruchu na podczerwień dobrze jest rozmieścić w rogach posesji, jednak standardowe rozwiązania nie zawsze są najlepsze, warto uwzględnić konkretne warunki danej posesji. Przede wszystkim poza standardem dobrze jest zabezpieczyć te punkty, które są najbardziej narażone na wtargnięcie intruza. Poza czujnikami ruchu mamy do dyspozycji szereg innych czujek jak mikrofonowe wykrywające hałas np. tłuczenie szkła, odpalenie silnika, trzaśnięcie itp. jak też czujniki dymu, gazu, które bardziej skierowane są na bezpieczeństwo niezwiązane z pojawieniem się intruza ale na bezpieczeństwo jako takie, wynikające z istnienia instalacji i możliwości wystąpienia jej awarii. Wachlarz czujników jest bardzo szeroki bowiem można zastosować czujki nacisku monitorujące obiekty potencjalnie zagrożone. Gdy dny obiekt zostanie podniesiony, przemieści się alarm się uruchomi. Więcej na stronie ajg.pl
Zabezpieczenie przegród
Do najbardziej typowych miejsc instalacji czujników alarmu należą drzwi i okna, wszelkie włazy, bramki. Dotyczy to zarówno ochrony obwodowej jak i samego obiektu, domu. Możliwe jest zainstalowanie czujników w każdym oknie, drzwiach a ponadto ustawienie czujnika tak by wykrywał np. uchylenie okna. Zaletą tego rodzaju czujników jest weryfikacja nie tylko w związku z potencjalna kradzieżą ale w kontekście użytkowania domu przez współdomowników.
Czujniki dumy, gazu
Poza czujnikami antykradzieżowymi duże znaczenie w systemie zabezpieczenia posesji maja czujniku dymu, tlenku węgla jak i gazu. Dbają one o bezpieczeństwo związane z możliwością wystąpienia nieszczelności, awarii instalacji gazowej, wentylacyjnej. Często czujki te mogą nam uratować życie. Synchronizacja systemu alarmu domowego z numerem alarmowym pozwala automatycznie wezwać właściwe służby gdy czujnik się aktywuje i nie nastąpi reakcja operatora systemu w wyznaczonym czasie.
Czujki a dzieci, zwierzęta
Jeśli w domu mieszkają tylko osoby dorosłe wiedzą gdzie znajdują się czujniki i jak działają zwykle nie ma problemu z fałszywymi alarmami, gorzej gdy w domu znajdują się dzieci, zwierzęta, które nieświadomie uruchamiają alarm naruszając przestrzeń monitorowana danym czujnikiem. Wówczas należy dostosować czujki tak, aby ograniczyć alarmy, np. zmniejszając poziom czułości, bądź podwyższenie pasma podczerwieni wykrywają ruch w danym obszarze itd.
Co za dużo to niezdrowo
Instalując czujniki w domu, posesji warto zachować umiar. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Oczywiście, iż ochrona czterema czujkami jest słabsza od ochrony, gdy ten sam obszar monitoruje kilkanaście czujników różnego typu. Niestety często popadamy w pułapkę i sami powodujemy fałszywe alarmy, gdyż poruszanie się i funkcjonowanie w domu przy załączonym alarmie staje się prawie niemożliwe, kiedy każda aktywność jest identyfikowana naruszenie bezpieczeństwa, co w konsekwencji powoduje uruchomienie alarmu. Pewnym rozwiązaniem jest wybór trybu działania alarmu z opcją gdy w domu nie ma nikogo oraz w trybie, gdy w domu przebywają domownicy.